Podívejte se na to jejich očima - myš

mys

mys

"Přišla velká ruka. Běžel jsem pryč, ale nebylo úniku. Ruka mě popadla za krk a převrátila na záda. Křičel jsem, ale nikdo mi nepomohl. Obří jehla pronikla do mého břicha. Tolik to bolelo. Ruka mě vrátila zpátky do klece. To bylo před třemi dny. Od té doby je mi stále hůř a hůř. Cítím se špatně a mám závratě. Nemůžu hýbat nohama. Také dýchání je pro mě stále obtížnější. Chci chodit a dýchat, ale nemůžu. Pomoc! Mé tělo je pomalu paralyzováno. Ostatní leží nehybně v jejich klecích. Myslím, že jsou mrtví. Lapám po dechu. Ještě jedno nadechnutí, poslední…"

Podívejte se na pokusy na zvířatech 
očima psa, králíka a myši.

mys

Co jsou to pokusy na zvířatech?

Pokus na zvířeti je jakýkoliv vědecký test, ve kterém je živé zvíře nuceno podstupovat něco, co mu pravděpodobně způsobí bolest, utrpení, stres nebo dlouhodobou újmu na zdraví.

Pokusy zahrnují:

  • Podávání potenciálně nebezpečných látek injekcí nebo nuceným krmením.
  • Chirurgické odstranění zvířecích orgánů nebo tkání kvůli zkoumání způsobeného poškození.
  • Vystavování zvířat děsivým situacím za účelem vyvolání úzkosti a deprese.

Co je na pokusech na zvířatech špatného?

Používání zvířat je kruté, nespolehlivé a dokonce nebezpečné. Výzkum na zvířatech je morálně špatný. Jeho součástí je úmyslné působení utrpení jiné bytosti, které jí nepřináší nic dobrého a se kterým nesouhlasí. Existují rovněž otázky týkající se vědecké hodnoty pokusů na zvířatech. Například 95 % léků, které při pokusech na zvířatech vypadají slibně, při pozdějším výzkumu na lidech selže – buď u lidí nefungují, nebo jsou nebezpečné. Humánní alternativy k pokusům na zvířatech jsou často levnější, rychlejší a spolehlivější.

Přečtěte si více o argumentech proti pokusům na zvířatech a o počtech zvířat používaných v laboratořích.

Když pokusy na zvířatech nefungují, proč je vědci stále dělají?

Důvody, proč pokusy na zvířatech přetrvávají, často bohužel vědecké nejsou. Důvod tkví spíše v tom, že vědecká obec je značně rezistentní vůči změnám – je zkrátka jednodušší a pohodlnější dělat to, co se dělalo vždycky. Testování na zvířatech se dostává více financí a politické podpory než humánním vědeckým testovacím metodám. Např. z britského rozpočtu jde z peněz na vědecký výzkum méně než 0,04 % na vývoj alternativních testovacích metod (ČR vývoj alternativních metod finančně nepodporuje vůbec). Stále více eminentních vědců však testování na zvířatech zpochybňuje jak z etického hlediska, tak z vědeckých důvodů.

Jak mohu zvířatům pomoci?

Podpořte prosím naši práci libovolnou finanční částkou. S Vaší pomocí můžeme pokusy na zvířatech ukončit. Děkujeme!

darujte_ted

Další možnosti, jak pomoci, najdete na našich stránkách.

mys
mys
mys
mys

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz