Vyšetřování odhalilo šokující pokusy na divoce žijících paviánech v Keni

vydáno:16.12.2013

Vyšetřování BUAV (Britské unie za zrušení pokusů na zvířatech) odhalilo kruté pokusy prováděné na divoce žijících paviánech v Keni. Keňská legislativa je, co se pokusů na zvířatech týče, zastaralá a zoufale nedostačující. Divocí paviáni jsou odchyceni v přírodě a drženi v zajetí v místním Ústavu pro výzkum primátů v podmínkách, které nevyhovují jejich přirozeným potřebám a porušují mezinárodní směrnice. Následně jsou podrobeni invazivním pokusům prováděnými vědci ze zahraničí, např. z USA a Velké Británie.

Problémy, které odhalilo vyšetřování BUAV:

  • Odchyt a převoz divokých paviánů – zvířata jsou odchycena v divočině a převážena mnoho hodin v malých klecích na korbách dodávek do Ústavu pro výzkum primátů. Držení divoce žijících primátů v zajetí je kruté a zvířatům způsobuje velké utrpení. Negativní vliv zajetí na zvířata vzaly na vědomí státní orgány po celém světě a pokusy na primátech odchycených ve volné přírodě byly v mnoha zemích zakázány.
  • Paviáni jsou v laboratoři drženi v otřesných podmínkách, které závažně narušují jejich welfare (životní pohodu) a navíc porušují mezinárodní směrnice, včetně směrnic EU a Mezinárodní primatologické společnosti. Někteří paviáni jsou drženi samotní v kovových klecích bez jakéhokoli obohacení. Takové podmínky způsobují narušené, abnormální chování – některá ze zvířat stále přecházela v kleci sem a tam či se točila na místě. Seznamování nových jedinců s ostatními nebyla věnovaná dostatečná pozornost, což vedlo k soubojům mezi zvířaty a následným zraněním. V některých případech odebrali vědci matkám jejich mláďata, která byla posléze držena izolovaně.
  • Nejvíce znepokojivé jsou samotné pokusy – ty zahrnovaly invazivní operace mozku, při nichž se hlava zvířete umístila do stereotaktického přístroje, který ji držel v klidu, zatímco lebka byla provrtána a některé části mozku byly odebrány. Zvířata byla pomocí anestetik držena při životě během těchto pokusů, než byla zabita. Jiní paviáni, jejichž mozek byl uměle poškozen, udržovali vědci při životě dalších 5 týdnů.

Tyto pokusy provádí vědci ze zahraničí (včetně Velké Británie, Belgie a USA). V Evropě musí být primáti používaní k pokusům k těmto účelům chováni (kromě některých výjimek) a používání zvířat odchycených ve volné přírodě je v mnoha zemích, včetně Velké Británie, zakázáno. Výzkumníci z Univerzity v Newcastlu ale tento zákon obcházejí a invazivní pokusy na divokých paviánech jezdí provádět do Keni. Také tím jednají v rozporu s nedávným doporučením grantových agentur Velké Británie, které požadují, aby výzkumníci dodržovali britské normy, i když provádí pokusy v zahraničí.

Mezi další pokusy na zvířatech prováděné v Ústavu pro výzkum primátů patří např. násilné krmení zvířat bylinným extraktem za účelem zjištění jeho vlivu na produkci a kvalitu spermií, infikování samic paviánů chlamydiemi, chirurgické zákroky za účelem zkoumání nových technik IVF (umělého oplodnění) a antikoncepčních prostředků, sešití děložního hrdla tak, aby se menstruační krev hromadila v břišní dutině a došlo ke vzniku bolestivé endometriózy (gynekologického onemocnění) či infikování paviánů malárií.

Podepište prosím petici a ukončete toto nesmyslné utrpení! Děkujeme!

Více informací o vyšetřování organizace BUAV

Film z vyšetřování BUAV

 

foto  - 2013-231224

»zpět do archivu novinek

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz