Rozsudek v případu Green Hill – velké vítězství pro zvířata

vydáno:19.02.2015

Italský soud vydal na konci ledna rozhodnutí první instance k případu „Green Hill“. Odsouzeni byli vedoucí pracovník Rondot (1, 5 roku), ředitel zařízení „Green Hill 2001“ (1 rok a náhrada škody) a veterinární lékař Graziosi (1, 5 roku) za krutost, zneužívání a zabíjení zvířat. K tomu docházelo po několik let v Green Hill, chovném zařízení bíglů určených pro pokusy. Druhý vedoucí pracovník, Bernard Gotti, byl zproštěn viny. Soudce též odsouzené odsoudil k dvouletému pozastavení profesní činnosti. 3000 bíglů, kteří byli v roce 2012 zabaveni, byli soudcem definitivně zkonfiskováni a trvale přiděleni svým rodinám.

Jde o velké vítězství a exemplární rozsudek, který pro ochranu zvířecích práv znamená významný milník.

Green Hill je umístěna ve městě Montichiari v provincii Brescia a jde o italskou pobočku nadnárodní společnosti Marshall. Do roku 2012 tato farma poskytovala laboratořím po celé Evropě bígly speciálně chované pro účely testování. Po letech demonstrací a protestů požadujících její zavření došlo v červenci roku 2012 k obratu: veřejný žalobce provincie Brescia svěřil právní opatrovnictví týkající se všech bíglů ze zařízení Green Hill do rukou LAV (Ligy proti vivisekci) a organizace Legambiente. Tato akce iniciovala proces, který následně vedl k soudnímu přelíčení, týkajícímu se několika lidí zodpovědných za zařízení Green Hill, a k jejich obvinění z krutosti na zvířatech, zneužívání zvířat a jejich zbytečnému zabíjení.

Chovné zařízení Green Hill ani nebude znovu otevřeno: italský legislativní dekret 26/2014, který se LAV podařilo úspěšně prosadit před několik měsíci, chov psů, koček a primátů za účely testování a pitvání, definitivně zakazuje.

Lednové rozsudky by bývaly nebyly možné, kdyby nebylo Zákona 189 z roku 2004, ustavujícího zbytečné zabití zvířete jako zločin a jehož přijetí bylo organizací LAV důrazně podporováno. Soudní přelíčení také symbolicky reprezentuje vítězství Davida proti Goliáši: organizace LAV, aktivisté za práva zvířat, občané a další skupiny odsuzující testování a pitvání zvířat na straně jedné, instituce a akademický svět, zastoupený technickými poradci bránícími zařízení Green Hill a mocná nadnárodní společnost, jakou Marshall je, na straně druhé.

Důkazy, které v soudní místnosti poskytl veřejný obhájce Ambrogio Cassiani, byly velice konzistentní a díky nim se podařilo odkrýt „systém Green Hill“ - praktiku společnosti zabít psa, pokud byl nemocný, aby se ušetřily další náklady a protože by již nebyl vhodný pro další testování. Docházelo například k zabíjení štěňat stižených dermatitidou, problémem, který lze vyřešit řádnou péčí a správnou výživou, ale která ohrožuje použití zvířete jako testovacího subjektu.

V zařízení Green Hill byli bíglové vystaveni velmi vysoké míře úmrtnosti: mezi lety 2008 a 2012 bylo zaznamenáno 6 023 úmrtí, což je nesmírné číslo v porovnání s pouze 98 úmrtími v období následujícím po konfiskaci zařízení (navíc z těchto 98 úmrtí došlo k 50 z nich, když byli psi stále v zařízení a čekali na transport). V Green Hill byla volnost neustálé reprodukce a bylo běžné nahrazování „vadných kusů“ nově narozenými, jelikož se mělo za to, že tato praktika je pohodlnější, než poskytnutí adekvátní zdravotní péče.

Carla Campanaro, právnička zastupující u soudu organizaci LAV, popsala všechna záměrná pochybení zařízení Green Hill, jakožto „systém založený na specifickém přístupu společnosti zaměřujícím se na maximalizaci zisku na úkor zdraví a života zvířat, která byla ponechána smrti, namísto toho, aby o ně bylo postaráno, kvůli nedostatku adekvátního zdravotnického vybavení (pouze jeden veterinární lékař na asi 3 000 psů) a také kvůli tomu, že by léčba následně snížila zisky z prodaných zvířat“.

Organizace LAV postoupí náhradu škody, která jí při soudním líčení, jakožto občanskoprávní straně byla uznána, na výzkumný fond pro hledání alternativ k testování na zvířatech.

LAV (Liga proti vivisekci) je významnou asociací vystupující proti vivisekci (pokusům na zvířatech) a jednající ve jménu zvířat v Itálii a jednou z nejdůležitějších v Evropě. LAV byla založena v roce 1977 a vede kampaně za zrušení testování na zvířatech, dále za ochranu zvířat a jejich práv, brání biodiverzitu a životní prostředí a bojuje proti zneužívání zvířat zločineckými organizacemi.

www.lav.it

»zpět do archivu novinek

Aktuality

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

Vážení přátelé, rádi bychom Vám poděkovali za Vaši podporu v náročném roce 2018. Byl to úspěšný...

více

Ipsen přestal testovat Botox na zvířatech!

Společnost Ipsen získala povolení používat pro testování Botoxu v EU a ve Švýcarsku metodu založenou na lidských buňkách. Tato metoda nahradí tradiční test na myších.

více

Popularita výrobků bez krutosti roste

Tisková zpráva Svobody zvířat vydaná u příležitosti Světového dne laboratorních zvířat

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz