Situace v ČR

V ČR je pro laboratoře chov primátů finančně náročný, a proto si je většina z nich nemůže dovolit. Provádí se však pokusy na opicích Starého světa, hlavně na makacích. Opice jsou v ČR používány k výzkumu rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a k výzkumu a testování nových léků a vakcín.

Kromě toho má firma BioTest největší chov makaků ve střední Evropě a je jejich významným vývozcem pro pokusy v zahraničí. Primáti, používaní k pokusům v ČR, nepocházejí z volné přírody, ale z chovných zařízení (např. ze zmiňované firmy BioTest).

Počty primátů použitých pro pokusné účely v ČR:

Opice Starého světa (Cercopithecoidea) – pravděpodobně makaci:

rok 2008 – 80

rok 2009 - 63

rok 2010 - 43

rok 2011 - 30

Ostatní primáti: 0

Aktuality

Ochránci zvířat odsuzují rozhodnutí mauricijské vlády, která povolila pokusy na zvířatech

Mauricijská vláda rozhodla o tom, že bude na Mauriciu nově možné provádět pokusy na zvířatech. Tímto rozhodnutím ještě více utrpí populace primátů na ostrově.

více

Pomozte zastavit pokusy na psech v Japonsku

Vyšetřování organizace Cruelty Free International ukázalo, že v Japonsku jsou každý rok stovky psů použity pro výuku studentů veterinárního lékařství. Psi jsou podrobeni zbytečným chirurgickým zákrokům a mnoho z nich následně zabito.

více

Brigitte Bardot vyzvala Air France k ukončení transportů opic do laboratoří

Bývalá modelka, zpěvačka a herečka Brigitte Bardot se připojila k Evropské koalici za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) a dopisem vyzvala společnost Air France k tomu, aby se stejně jako jiné aerolinky přestala podílet na obchodování s primáty.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

tvorba webových stránek ANTstudio.cz