Argumenty proti testování na zvířatech

Experimenty na zvířatech jsou kruté, nespolehlivé a dokonce i nebezpečné

Neetické využívání zvířat při vědeckých experimentech je nejen kruté, ale často také neefektivní. Zvířata se mnoha nemocemi, kterými se nakazíme my, vůbec nenakazí – jde například o Parkinsonovu nemoc, většinu typů onemocnění srdce, mnoho druhů rakoviny, Alzheimerovu choroba, HIV nebo schizofrenii. Avšak symptomy těchto nemocí se u zvířat uměle vyvolávají v laboratořích ve snaze nemoc napodobit. Takovéto experimenty však neberou v potaz to, jak složité jsou lidské podmínky, ovlivňované širokou škálou proměnných, jako jsou genetické a socioekonomické faktory, hluboko zakořeněné psychologické problémy a odlišné životní zkušenosti.

Není překvapující, že léčebné metody, které na zvířatech vypadají slibně, jen zřídka fungují u lidí. Nejen, že se plýtvá časem, penězi a životy zvířat (která navíc velmi trpí), ale stává se, že účinná léčba je omylem zamítnuta a škodlivá léčba se naopak prosadí. Podpora testování na zvířatech je založena především na mýtech a, jak věříme, není podložena stávajícími vědeckými důkazy.

Navzdory tomu, že nemoci jako je rakovina, Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, cukrovka, mozková mrtvice a AIDS na zvířatech studujeme již desítky let, spolehlivé a dostatečně účinné léky stále nemáme.

„Historie výzkumu rakoviny je historie léčby rakoviny u myší. Rakovinu u myší léčíme již desítky let, ale na lidech to zkrátka nefunguje.“ Dr. Richard Klausner, bývalý ředitel Národního institutu pro výzkum rakoviny v USA

Nespolehlivé testování na zvířatech

  • 95% léků selže při klinických studiích na lidech i přesto, že testy na zvířatech dopadly velice slibně; ať už z důvodu nebezpečnosti nebo prostě proto, že nefungují.

  • Studie organizace Cruelty Free International zjistila, že využívání psů, potkanů, myší a králíků k testování bezpečnosti léčiv pro lidi poskytuje statisticky velmi malý užitek.

  • Z nedávné studie vyplynulo, že z 93 nebezpečných vedlejších účinků léků bylo při testech na zvířatech rozpoznáno pouze 19 %.

  • Studie rovněž ukázala, že využití myší a potkanů k testům bezpečnosti léčiv je spolehlivé jen ze 43 %.

Zbytečné testování na zvířatech

  • Přestože se během experimentů po celém světě každoročně využije více než 115 milionů zvířat, hlavní regulátor léčiv - Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA - schválí každým rokem v průměru pouze 25 nových léků. Mnoho z nich se týká vzácných chorob.

  • Americký farmaceutický průmysl do výzkumu ročně investuje 50 miliard dolarů, ale počet nově schválených léků je stejný jako před 50 lety.

  • Ze 4 300 mezinárodních společností zapojených do vývoje léčiv registrovalo u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv nový lék od roku 1950 jen 6 % z nich.

  • Dokonce i ty léky, které jsou schválené, nejsou univerzálně účinné kvůli individuálním reakcím – deset léků s největší tržbou z prodeje v USA pomáhají jen 1 ze 4 až 1 z 25 pacientů, kteří je užívají.

  • Z více než 1 000 potenciálních způsobů léčby mozkové mrtvice, které byly úspěšné u zvířat, se při klinickém testování na lidech osvědčilo pouze 10 % z nich. Žádná z nich však u lidí nefungovala dostatečně dobře.

  • Recenze 101 zásadních vědeckých objevů, které byly založené na pokusech na zvířatech, ukázala, že za posledních 20 let jich bylo pro léčbu schváleno pouze 5 %.

Nebezpečné testování na zvířatech

  • Lék na artritidu Vioxx byl bezpečný při testování na opicích (a pěti dalších druzích zvířat), ale odhaduje se, že způsobil asi 320 000 srdečních záchvatů a mrtvic a 140 000 úmrtí lidí po celém světě.

  • Lidští dobrovolníci, na kterých se testovala nová monoklonní protilátková léčba (TGN1412) v nemocnici v Northwick Park ve Spojeném království v roce 2006 utrpěli závažnou alergickou reakcí a málem zemřeli. Testování na opicích s použitím 500x vyššími dávkami látek než u dobrovolníků nezjistilo žádný nebezpečný vedlejší účinek.

  • Klinická studie léku Fialuridinu na hepatitidu B musela být ukončena, protože lék způsobil závažné poškození jater u sedmi pacientů, z nichž pět zemřelo. Látka byla nejprve úspěšně testována na zvířatech.

  • Pouze třetina známých substancí působících rakovinu u lidí působí rakovinu i u pokusných zvířat.

Zvířata jsou jiná

  • Zvířata se nenakazí mnoha nemocemi, kterými se nakazíme my, jako je Parkinsonova nemoc, většina onemocnění srdce, mnoho druhů rakoviny, Alzheimerova choroba, HIV nebo schizofrenie.

  • Analýza více než 100 typů myších buněk ukázala, že pouze 50 % DNA zodpovědné za regulaci genů u myší je shodná s lidskou DNA.

  • Nejběžnější druh opice využívaný k testování bezpečnosti léčiv (makak jávský), je rezistentní vůči dávce paracetamolu, která je pro člověka smrtelná.

  • Čokoláda, hrozny, rozinky, avokádo a makadamové ořechy jsou pro člověka neškodné, ale pro psy toxické.

  • Aspirin je toxický pro mnoho druhů zvířat, včetně koček, myší a potkanů. Pokud by byl testován dle současných standardů pro testování zvířat, v našich lékárnách by nebyl.

Aktuality

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI: ZACHOVEJTE ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘ

Přesně před osmi lety bylo v Evropské unii zakázáno testování kosmetiky na zvířatech a prodej takto testované kosmetiky. I přesto se kosmetické složky na zvířatech stále testují. Organizace na ochranu zvířat proto společně vyzývají evropské úřady, aby testování pozastavily a odmítaly nové požadavky na testování.

více

PF 2021

  Brum brum, blíží se konec roku, čas, kdy my medvědi většinou spíme a Vy lidé slavíte...

více

ORGANIZACE NA OCHRANU ZVÍŘAT A KOSMETICKÉ ZNAČKY BRÁNÍ EVROPSKÝ ZÁKAZ TESTOVÁNÍ KOSMETIKY NA ZVÍŘATE

Dnes ráno organizace na ochranu zvířat PETA, Cruelty Free Europe (včetně české organizace Svoboda zvířat) a přes 450 kosmetických značek poslaly otevřený dopis Evropskému parlamentu, Evropské komisi a Evropské radě s požadavkem na dodržování zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Tento zákaz je totiž nyní v ohrožení.

více

© Všechna práva vyhrazena Svoboda zvířat - text s kw na home

Tvorba webových stránek na míru ANTstudio.cz